• Microcontroller Based Systems and Robotics Hub
    Follow us on
  • Microcontroller Based Systems and Robotics Hub
    Follow us on

About Us

Microcontroller Based Systems and Robotics Hub (μCR), as the name suggests is the robotics Hub of Jaypee Institute of Information Technology. We are a team of skilled students from all years who prove their worth, not just by talking, but by winning all sorts of Robotics competitions held in many colleges throughout the country, including IITs, DCE and NSIT.

Apart from winning, we have been hosting all sorts of Robotics events since the formation of the hub. Every year we organize our annual Robotics events during the college Tech-fest, which are among the most well known Robotics events in the National Capital Region. We are based on a very simple concept of learning by teaching: all senior students who specialize in their respective fields take classes for first and second years on a regular basis, who in turn will teach their juniors in the future. We are well versed in Manual as well as Autonomous Robotics, and everyday we put a step forward to improve our technical knowledge in these, as well as other fields.

Managing Team for session 2016-2017:


Supriya Sahu (+91-9045159177)
Aayush Goel (+91-9541288902)
Deepak Singhal (+91-9899845428)
Aditya Pandey (+91-7053752234)
Aditya Ambikesh (+91-9582677109)
Bhavyam Goyal (+91-9871569358)
Megha Oberoi (+91-7065207340)
Pranjal Gupta (+91-9811574524)
Shrey Gupta (+91-8376009635)
Silvi Monga (+91-9643848550)
Vinayak Tripathi (+91-9650521872)
Sanchay Srivastava (+91-7042077437)

FACULTY ADVISOR:
Hema N, CSE Dept.
For more details:
Mail us at:jiit.ucr@gmail.com


Click here to view the Previous Managing Teams of uCR.
Click here to view the Website Administrators of uCR.

Achievements

RoboRace- Results
1st Prize
Certificates + goodies
Team Members:
Shubham Aggarwal
shubham Goyal
Tushar
Kartik bhardwaj
Catch'em All- Results
2nd Prize
Certificate of Appreciation + goodies
Team Members:
Archit Garg [15102148]
Harsh Kumar Singh[15103040]
Saurav Verma[15103052]
Rashi Poddar[16102157]
Catch'em All- Results
2nd Prize
Certificate of Appreciation + goodies
Team Members:
Archit Garg [15102148]
Harsh Kumar Singh[15103040]
Saurav Verma[15103052]
Rashi Poddar[16102157]
Robo syndrome- Results
1st Prize
Certificate of Appreciation + cash prize
Team Members:
Archit Garg [15102148]
Harsh Kumar Singh[15103040]
Nidhi Jain[15104017]
Rashi Poddar[16102157]
Cyborgsap- Results
Certificate of Appreciation
Team Members:
Ayush Sharma
Hitesh Sharma
Ankit Saklani
Anshul Sharma
Techsurge and Mridang- Results
Certificate of Appreciation + cash prize + goodies
Team Members:
Rohil Setia
Muskaan Gupta
Sarthak Aggrawal
Event Throw-a-tron - Results
1st Place:
Certificate of Appreciation
+ Cash Prize
Team Members:
Himanshu Tak
Naman Singhal
Harshita Gupta
Taniya Malik


2nd Place:
Certificate of Appreciation + Cash Prize
Team Members:
Pankaj Garg
Pragati Jaggi
Kanishk Mahor

Event Line Follower - Results
3rd Place:
Certificate of Appreciation + cash prize
Team Members:
Dhruv Garg
Silvi Monga
Pulkit Khatri
Yash Vardhan Agrawal
Event Robo Rush - Results
QUALIFIED
Certificate of Appreciation + kits provided + offered summer internship at IIT-B
Team Members:
Aditya Ambikesh
Mudit Baranwal
Sanchay Shrivastava
Shrey Gupta

Event Robo Rush - Results
1st Place:
Certificate of Appreciation + Cash Prize
Team Members:
Archito Goswami
Achint Chauhan
Isha Goyal
Mayank Rathi

3rd Place:
Certificate of Appreciation + Cash Prize
Team Members:
Sarthak Kapoor
Harshul Singhal
Event Maze Runner - Results
1st Place:
Certificate of Appreciation + Cash Prize
Team Members:
Deepak Singhal
Srijan Goel
Harshit Khanna
Garima Tyagi


Event Block Warrior - Results
2nd Place:
Certificate of Appreciation + Cash Prize
Team Members:
Harsh Kumar Singh
Shivam Yadav
Sahil Verma
Ayush Kumar Singh

3rd Place:
Certificate of Appreciation + Cash Prize
Team Members:
Deepak Singhal
Srijan Goel
Harshit Khanna
Garima Tyagi


Event Block Warrior - Results
1st Place:
Certificate of Appreciation + Cash Prize
Team Members:
Harsh Kumar Singh
Event Robocon - Results
1st Place:
Certificate of Appreciation + Cash Prize
Team Members:
Deepak Singhal
Harshit Khanna
Anshika Singhal
Sumi Saxena
Garima Tyagi


Event Brainwave(Project Exhibition) - Results
2nd Place:
Certificate of Excellence + Cash Prize
Team Members:
Dixit Goyal
Priyank Lalpuria
Umang Andrew Francis
Suhrid Srivastava



Event Mission Impossible - Results
1st Place:
Certificate of Appreciation
+ Cash Prize
Team Members:
Pranay Saha
Pranay Dhawan
Bodhisatwa Roy
Sonam Chugh



Event Mission Impossible - Results
3rd Place:
Certificate of Appreciation
Team Members:
Dixit Goyal
Harsh Goyal
Umang Andrew Francis
Apoorv Singhal



Event LFR - Results
2nd Place:
Certificate of Excellence + Cash Prize
Team Members:
Sankalp Sharma
Jayant Yadav
Akshay Sachdeva
Vaibhav Bhandari



Event Cyborgsap - Results
1st Place:
Certificate of Appreciation
Team Members:
Param Piyush
Ayeshna Rai Gulati
Deepanshu Tyagi
Neeti



Event Cyborgsap - Results
2nd Place:
Certificate of Appreciation
Team Members:
Dixit Goyal
Harsh Goyal
Umang Andrew Francis
Apoorv Singhal



Event Cyborgsap - Results
3rd Place:
Certificate of Appreciation
Team Members:
Aayush Goel
Manasvi Duggal
Ankit Goel
Shruti Sahu



Event Cyborgsap - Results
1st Place:
Certificate of Appreciation
Team Members:
Pulkit Manchanda
Supriya Sahu
Aparna Agarwal
Raksha Chaudhary



Event Cyborgsap - Results
2nd Place:
Certificate of Appreciation
Team Members:
Shruti Shivani
Aditya Pandey
Aryakk Puri
Mrinmayee Pagey



Event Vortex - Results
2nd Place:
Certificate of Excellence + Cash Prize
Team Members:
Nischay Gupta
Aashish Choudhary
Chetan Arora
Anup Gupta



Event Robometry - Results
1st Place:
Certificate of Excellence + Cash Prize
Team Members:
Aditya Dutt
Richa Dutt



Event Robo Hustle - Results
1st Place:
Certificate of Excellence + Cash Prize
Team Members:
Suhrid Srivastava
Priyank Lalpuria
Param Peeyush
Deepanshu Tyagi



Event Magnetotron - Results
3rd Place:
Certificate of Excellence + Cash Prize
Team Members:
Param Peeyush
Ayeshna Rai Gulati
Saurabh Pal



Event Robocon - Results
First Prize:
Certificate of Excellence + Cash Prize
Team Members:
Suhrid Srivastava
Swati Agarwal
Shubi Singhal



Event Robocon - Results
Second Prize:
Certificate of Excellence + Cash Prize
Team Members:
Pranay Saha
Priyank Lalpuria
Bodhisatwa Roy
Sonam Chugh



Event Inspiral On - Results
Finalists:
Certificate of Appreciation
Team Members:
Ashutosh Lasod
Ankur Sinha
Ayush Tyagi
Rajat Roy



Event Inspiral On - Results
Finalists:
Certificate of Appreciation
Team Members:
Param Peeyush
Ayeshna Rai Gulati
Naman Singhal
Subham Mukherjee



Event Canyon Rush - Results
Finalists:
Certificate of Appreciation
Team Members:
Nischay Gupta
Aashish Chaudhary
Piyush Pandey
Utkarsh Rajwansh



Event Hover-On - Results
1st Place:
Certificate of Excellence + Cash Prize
Team Members:
Utkarsh Mathur
Shailzakant Pandey
Deepesh Gupta
Ayushman Tripathi



Event Grid Warrior - Results
1st Place:
Cash Prize + Direct Entry to IIT-B Finals
Team Members:
Anshit Agarwal
Ayush Garg

Event Apexo - Results
1st Place:
Cash Prize + Direct Entry to IIT-B Finals
Team Members:
Ajay Gupta
Santosh Kumar Gaur
Shikha Singh
Smriti Akshay Jha